מה זה צול? איך מודדים צול? ומתי הידע הזה יעזור לכם?!

מה זה צול איך מודדים צול

תוכן עניינים

צול הינה יחידת מידה אשר נוהגים להשתמש בה בעבודות בנייה בעיקר בענף הקידוחים ולכן חשוב להכיר אותה ולהבין כיצד ממירים אותה לס"מ. 

צול היא למעשה מילה בשפה הגרמנית שמתייחסת ליחידת המידה הבריטית המוכרת לנו כאינץ', אך היא אינה שווה לאינץ' ולכן כשנצטרך לבצע מדידות לקראת עבודות מסוימות חשוב לא להתבלבל. 

אז אם זה נשמע לכם מעט מסובך, אנחנו כאן כדי לעשות סדר בנושא ולתת מענה לכל שאלותיכם.

כמה זה צול ואיך מודדים צול?

1 צול שווה ל-2.63 ס"מ ולכן כדי לדעת את המידה המדויקת בסנטימטרים כל מה שצריך לעשות הוא להכפיל את מספר יחידות הצול ב-2.63. 

לפניכם טבלה שתפשט לכם את זה עוד יותר:

צולסנטימטר
12.63
25.26
37.89
410.52
513.15
615.78
718.41
821.04
923.67
1026.3
1128.93
1231.56
1334.19
1436.82
1539.45
1642.08
1744.71
1847.34
1949.97
2052.6

מחשבון להמרת צול לס"מ ולהפך

בתחומים שונים כמו בענף הבנייה, משתמשים ביחידת המידה צול בכדי לתאר באופן מדויק גדלים ומידות. 

אנשי המקצוע משתמשים במילה ובמידה צול ולכן כדי לתקשר איתם בצורה טובה ולהימנע מאי הבנות, חשוב מאוד לדעת איך לבצע המרה של צול לס"מ ולוודא שאינכם טועים במידות.

כדי לפשט לכם את העניינים ועל מנת שלא תצטרכו להסתבך עם החישוב בעצמכם, יצרנו עבורכם מחשבון המרת צול לס"מ, ואם תרצו, תוכלו גם להשתמש בו בתור מחשבון המרת סנטימטר לצול, בבקשה:

תוצאה:

קידוח בטון בכל צול

קידוחי בטון נעשים לרוב בטווח של 2 ועד כ- 30 צול (ואף יותר) והם שימושיים הן בעבודות פרטיות והן בפרויקטים תעשייתיים. ככל שעולה קוטר הקידוח, עולה גם המורכבות לבצע אותו. 

הנה מספר דוגמאות לעבודות קידוח בטון בהן אנחנו עושים שימוש בצול:

  • קידוח בטון למזגן – כאשר רוצים לבצע התקנה של מערכת מיזוג, נדרשת עבודה של קידוח בטון למזגן. בתהליך זה יוצרים חורים בקירות הבטון בכדי לאפשר מעבר של צנרת המזגן וצינורות הניקוז. בקידוח בטון למזגן נשתמש לרוב בשיטת קידוח בטון 4 צול
  • קידוח בטון להעברת צנרת – כאשר עולה הצורך בהעברת צנרת מים וביוב בקירות, תקרות ורצפות, ניתן להשתמש בקידוח בטון. ישנם סוגי צינורות שונים שמתאימים לצרכים שונים וכתוצאה מכך גם יהיו שונים במידותיהם. עבור ניקוז מים של מקלחות וכיורים למשל, נשתמש לרוב בקוטר 2 צול ועבור ניקוז מים של אסלה נשתמש לרוב בקוטר 4 צול. 
  • קידוח בטון להעברת תשתיות – בתכנון של תעלות לתשתיות כגון כבלים חשמליים, מים וגז נעשה שימוש בצול בכדי להתאים את גודל הקידוח בצורה המדויקת ביותר. קוטר הקידוח ייקבע בהתאם לגודלת הצנרת שצריכה לעבור דרכו.
  • קידוח בטון לונטה – כשאין אפשרות לאוורר את החלל במטבח, בשירותים או בחדר הרחצה באמצעות פתיחת חלון חיצוני, צריך לבצע קידוח בטון וליצור פתח אוורור (ונטה) ששואב את האוויר מהחלל ופולט אותו החוצה. בקידוח בטון של ונטה לרוב נשתמש בשיטת קידוח בטון 6 צול
  • קידוח בטון בגג לארובה – מי שמעוניין לחמם את ביתו באמצעות קמין, יידרש לבצע קידוח בטון להתקנת ארובה בגג. לרוב, בקידוח בטון של גג לארובה נשתמש בצול בקוטר 4-6. 
קידוח בטון בכל צול

למה משתמשים בצול ולא בסנטימטר?

בישראל נוהגים להשתמש בשיטה המטרית לצורך מדידות, כפי שמקובל ברוב המדינות. 

צול היא יחידת מידה ששייכת לשיטת היחידות הבריטית, או בשמה הנוסף השיטה האימפריאלית. שיטת מדידה זו נהוגה בארה"ב, בריטניה ובעוד מספר מדינות נוספות בעולם. 

אם כך, עולה השאלה מדוע להשתמש בצול כיחידת מידה ולא בסנטימטרים. התשובה העיקרית היא רמת הדיוק שיחידת המידה צול מאפשרת. אנשי המקצוע מצאו שהשיטה האימפריאלית והמדידה בצול יעילה ופרקטית יותר אל מול השימוש בסנטימטרים ולכן מעדיפים להשתמש בה במגוון רחב של עבודות קידוח. 

ראיתם פעם קידוח בטון 60 צול?! בבקשה:

שאלות נפוצות על צול

האם צול שווה לאינץ?

למרות שלעיתים נוטים להתבלבל בעניין זה, צול אינו שווה לאינץ' וקיים ביניהם הפרש של 0.09 ס"מ. 
הצול כפי שאמרנו שווה ל-2.63 ס"מ ואילו האינץ' שווה ל-2.54 ס"מ. הפער אולי יכול להישמע קטן לאוזן שאינה מקצועית, אבל יש לו חשיבות גדולה בביצוע קידוחים מותאמים ומדויקים. 

מה הפירוש של המילה צול?

כאמור צול אינה שווה לאינץ', אך המילה צול (Zoll) היא מילה בשפה הגרמנית ליחידת המידה הבריטית המוכרת לנו כאינץ'. 

כמה צול צריך לצינור למייבש כביסה?

לרוב כשצריך לקדוח פתח למייבש כביסה, נשתמש בקידוח של 4 צול שמחבר את הצינור והפתח באופן מדויק ובטוח וגורם לאוויר החם והלח לזרום החוצה. הקידוח מאפשר יצירה של פתח עגול וסימטרי בקוטר הרצוי וניתן להתקין תריס חד כיווני לפתח האוורור שיאפשר את היציאה של האוויר ומנגד ימנע כניסה של רוחות וגשמים. 

כמה צול צריך להיות פתח לקמין?

לרוב גודל הקידוח של פתח לקמין ינוע בין 4 ל-6 צול, תלוי בסוג הקמין ובגודל הארובה.  
חשוב לדעת כי לא תמיד הקידוח מסתכם בתעלה אחת בודדת ובמקרים רבים יהיה צריך להעביר את הארובה דרך קירות נוספים ותקרות עד לגג של המבנה. התקנה נכונה ומדויקת של הקמין תבטיח את תפעולו התקין ואת היעילות שלו. 

ניסור וקידוח בטון במחירים הטובים בישראל

לסיכום

השימוש ביחידת המידה צול בעבודות קידוח רבות חשוב ומשמעותי למען הדיוק של העבודה והבטחת התוצאה הסופית הטובה ביותר. 

עכשיו, לאחר שהכרתם את הצול, בפעם הבאה שתעמדו בפני שיפוץ הבית ותצטרכו לבצע עבודות קידוח בטון, תוכלו לדעת איך לדבר עם אנשי המקצוע ולספק להם מידות מדויקות ללא טעויות. 

וכאשר תצטרכו שירותי ניסור בטון או קידוח בטון, זיכרו שאנו זמינים עבורכם ונשמח לעמוד לשירותכם בכל עת.

קסדה לאתר בניה

חברת א.בטון הוקמה בשנת 2015 במטרה לתת שירותי ניסור וקידוח בטון ביהלום לציבור הפרטי ולקבלנים. אנו שמנו לעצמנו מטרה לתת את המחירים הטובים ביותר שאפשר. אנו עובדים בכל חלקי הארץ ונשמח שתצטרפו לקהל הלקוחות שלנו.

צריכים עבודת ניסור
תנו לנו לחזור אליכם עם הצעה משתלמת במיוחד

ניסור בטון במחירים הוגנים,
שירות מכל הלב,
וצוות מקצועי ומנוסה

חייגו עכשיו לקבלת הצעת מחיר
077-970-6939